O nas

Nasze koło naukowe powstało  z inicjatywy studentów w 2013r. Działa ono przy Klinice Pediatrii Gastroenterologii i  Żywienia Collegium Medicum. Opiekunami  KND są dr Agnieszka Kozioł Kozakowska oraz lekarz Anna Stochel – Gaudyn.

Nasza działalność  opiera się na prowadzeniu badań naukowych oraz popularyzowaniu wiedzy z zakresu racjonalnego żywienia wśród dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz ich rodziców. Ponadto podejmujemy działalność w zakresie profilaktyki wybranych chorób,oceny sposobu żywienia i stanu odżywiania dzieci, zaburzeń karmienia.

Będziemy również zajmować się profilaktyką zdrowotną, poprzez utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego odżywiania oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Z kim współpracujemy ?

Współdziałamy z przedszkolami, żłobkami oraz szkołami podstawowymi na terenie Krakowa. Ponadto rozpoczęliśmy współprace z Bankiem Żywności, którego misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności oraz zmniejszanie obszarów niedożywienia na terenie Małopolski.

Uczestniczymy także w konferencjach naukowych zarówno biernie jak i czynnie. W kwietniu 2014 r. podczas Międzynarodowej Konferencji Studentów Uczelni Medycznych  mieliśmy przyjemność zaprezentować wyniki badania mającego na celu oceną sposobu żywienia dziecka w pierwszym roku życia w odniesieniu do obowiązujących zaleceń.

Przeprowadzone przez nas projekty to :

Warsztaty kulinarne „ Mądrze  jem i zdrowo"

Zajęcia dydaktyczne z zakresu edukacji żywieniowej połączonej z warsztatami kulinarnymi zostały przeprowadzone w Samorządowym Przedszkolu nr 120 w Krakowie.

Program zajęć przeprowadzono wśród trzech grup dzieci, gdzie dwie z nich  stanowiły trzylatki a pozostałą czterolatki. Zajęcia realizowano pod czujnym okiem nauczyciela oraz członkini KND. Za pomocą zabawy edukacyjnej przekazywano dzieciom treści związane z profilaktyką prozdrowotną i proekologiczną, z kształtowaniem prawidłowych przyzwyczajeń oraz nawyków higienicznych, nawiązujących do czystości i higieny życia codziennego. Na koniec spotkania każdy z małych uczestników dostał nagrodę za udział w zajęciach,  w postaci naklejki– odznaka „Zdrowy Przedszkolak" oraz książeczkę z kolorowankami i innymi zabawami związanymi z warzywami i owocami.

Festiwal  „Kraina Zdrowego Misia"

Festiwal edukacyjny, skierowany  do najmłodszych i ich rodziców,  jego głównym celem  było zwrócenie uwagi na profilaktykę oraz  konieczność kształtowania prawidłowych nawyków zdrowotnych wśród najmłodszych. Festiwal organizowany był przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.  Członkowie naszego koła udzielali porad żywieniowych rodzicom.

Realizacja projektu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

Prelekcja skierowana do matek, której celem było wyjaśnienie znaczenie żywienia w programowaniu zdrowia dla najmłodszych.

Kontakt:

Koło Naukowe Dietetyki Pediatrycznej

e-mail: diet.pediatryczna@gmail.com

Daria Sobczyk – przewodnicząca

e-mail: daria.sobczyk1@gmail.com

Zapraszamy na naszego Facebooka: